Прошле године сам, сасвим неочекивано, добила позив да извештавам са једне конференције. И то не било које, већ највеће у региону. За мене је то био изазов и привилегија у исто време – потпуно ново искуство.

Ове године авантура ће се поновити, на истом месту, у Белекспо-центру на Новом Београду, с тим што ће уместо два, трајати три дана, од 09. до 11. фебруара.
Шта можемо да очекујемо?
Конференција
Конференција ће се одвијати, као и прошле године, у три сале, Спејс (главни конференцијски програм) Инсерт (високо, средње и основно образовање) и Алт (специфичне теме као што су: употреба ИКТ у инклузивном образовању, лидерство у школама итд) у којима ћемо моћи да послушамо преко 120 предавања стручњака из Србије, Велике Британије и земаља нашег региона.
Говориће се о вештачким интелигенцијама, предностима и манама 3D штампача у настави, планирању великих националних пројеката е-учења, сузбијању ученичког плагијаризма и многим другим актуелним и занимљивим темама. Слушаћемо о искуствима иновативне употребе ИКТ у настави и можда одлучимо да нешто од тога и сами применимо. У томе нам може помоћи и документ који ће бити премијерно представљен на Новим Технологијама. У питању је Оквир дигиталних компетенција за наставнике – „Наставник за дигитално доба“, који је сачинила радна група за дигитално и онлајн учење у оквиру Отвореног метода координације у образовању. У њему су наведене и дефинисане вештине, циљеви и очекивани исходи који чине корпус дигиталних компетенција наставничке професије.
Сајам
Традиционално, конференцијски програм пратиће и сајам на коме ће најновија технолошка решења у области образовања, представити иностране и домаће компаније, издавачке куће (које све више увиђају важност дигиталних уџбеника) и образовне институције, попут Центра за промоцију науке који ради на популаризацији и приближавању науке свим грађанима, посебно младима.
На списку излагача, први пут ове године, наћи ће се Енциклопедија Британика која је један од пионира у области дигиталног образовања. Радује ме што ћу поново имати прилику да посетим њихов штанд – пре шест година, на једном међународном образовном форуму, одушевили су ме богатством своје понуде.
Радионице

Осим сајма, конференцију ће пратити и радионице у трајању једног школског часа, на којима ћемо иновативна решења о којима смо слушали на конференцији, моћи да испробамо и у пракси. Ако вас занима како се, на пример, користи робот у настави, на добићете прилику да га сами покренете и испробате његову „сналажљивост“ у околини.
Како не остати ускраћен
Понекад пожалим што није могуће, као у роману Looney Tunes Светислава Басаре, поседовати астралну пројекцију и наћи се на различитом месту у исто време. Унапред знам да ћу нешто морати да пропустим. Ипак, нећу остати ускраћена за атмосферу и енергију коју овакви догађаји са собом носе.
Ни они који пропусте Нове технологије у образовању, неће остати сасвим ускраћени за занимљиве приче из области образовне технологије. РТС ће из свог студија у Белекспо-центру и ове године извештавати о конференцијским догађајима и угостити занимљиве предаваче, излагаче и госте. О томе шта нам јавни сервис припрема можете прочитати овде.
До конференције је остало свега пар недеља. Ако се у вама пробудила радозналост и жеља да нам се придружите, још увек се можете пријавити овде.
Видимо се на Новим технологијама.